Prezentare generală tocător Skorpion 250E / 250EG
Tocator destinat pentru tocarea crengilor, bustenilor cu diam. pana la 250 mm si a laturaielor care intra in orificul de alimentare a tocatorului.
Skorpion 250E / 250EG este o maşină de tocat lemn cu disc, cu sistem pneumatic de evacuare pe disc. Tocatura este evacuata prin-un jgheab de evacuare.
Sistemul de tăiere este compusa dintr-un disc pe care sunt montate 2 sau 3 cuţite de tăiere (cuţite sunt ascuţite pe ambele părţi). Maşina de tocat lemn este echipată cu un sistem hidraulic de acţionare a rolelor pentru alimentarea cu material, acţionat cu o pompă hidraulică proprie.
Varinata 250E are o gura de alimentare octogonala clasica, iar varianta 250EG dispune de o masa de alimentare cu senila de alimentare dintata.
Masina este dotata de un sistem de sigurnata cu cablu de tragere si buton de oprire urgenta.
Maşina de tocat lemn este echipată cu un sistem electronic care opreşte în mod automat suprasarcina sistemului de acţionare, prin oprirea temporară a sistemului de alimentare si un contor pentru ore de lucru.
| Dimensiune utilaj 250E/250EG | 3200 x 1400 x 2500 [A] si 3000 (3580)* x 1400 x 2550 [B] |
| Masa | 1350 [A] 1800 [B] |
| Diam. busteni si lemn | max.250 mm |
| Nr cuțite de tăiere | 2 sau 3 si 2 contracutit |
| Capacitate de tocare | max. 18m3/h |
| Viteza de alimentare | pana la 42 m/min |
| Grosime tocătura | 9 - 14 mm |
| Gura de alimentare (LatimexInaltime) | 420 x 255 mm |
| Diam. disc de tocare | 800 mm |
| Putere motor principal | 45 sau 55 kW |
| Dotat standard | tablou electric de control si forta + sistem hidraulic independent + reglarea inaltimii de evacuare a tocaturii + sistem No Stress electronic+ jgheab evacuare cu rotire manuala 360 grd |


